Uncategorized

Водич за избор на вистинскиот лаптоп

Лаптопите се доволно компактни да ги носите со вас, но сепак доволно разноврсни за работа со апликации кои бараат многу. Notebook е најдобрата алатка за сериозна работа или играње, без разлика дали сте дома, на пат или во училница. 

Има многу големини на лаптоп, карактеристики и цени, што го прават изборот предизвик. Треба да откриете кои се вашите потреби, а ние сме тука со водич кои ќе ти помогне да го направиш вистинскиот избор. 

За што ќе го користиш лаптопот?

  • Лесна употреба: Прелистување на Интернет, плаќање сметки, е-пошта и социјално вмрежување, организирање и споделување дигитални фотографии.
  • Просечна употреба: Зачувување и пренесување музика и филмови, задачи како табеларни пресметки и создавање документи.
  • Професионална употреба: Мултитаскинг со повеќе табови и програми, софистицирана графика и обработка на фотографии и видеа.

Видови на лаптоп

Пред да одлучите за спецификациите и карактеристиките на дизајнот, ќе сакате прво да откриете каков вид на лаптоп сакате. Постојат неколку различни видови лаптопи, а оној што го сакате може да зависи од тоа за што сакате да го користите (дали сте гејмер или го користите првенствено за деловно работење?)

Основен лаптоп

Основен лаптоп во суштина е лаптоп што не се претвора во таблет, не е ултра тенок и моќен како Ultrabook и нема карактеристики специјални за игри.

Но, само затоа што основните лаптопи не нудат никакви фенси карактеристики, тоа не значи дека не вреди да се купат. Ако не ви требаат посебни карактеристики како одвоен екран, тогаш купувањето на лаптоп што има статичен екран може да ви заштеди пари.

Бидејќи основните лаптопи се малку поевтини од некои други видови лаптопи на оваа листа, тие се одличен избор за студентите, оние што купуваат лаптоп како втор компјутер или оние кои едноставно не сакаат да потрошат многу пари на лаптоп.

2-во-1 лаптоп

2-во-1 лаптопот брзо стана еден од најпопуларните видови на лаптоп, во голема мера поради фактот дека тоа е толку многу разновиден. 2-во-1 лаптопите се уреди кои функционираат и како лаптоп и како таблет, што значи дека може да се користат за гледање серии и филмови во кревет, работа на биро и сè измеѓу.

Во голема мера, постојат два различни вида на 2-во-1 лаптопи, секој со клучни разлики. Прво е разделливиот 2-во-1 лаптоп. Ова значи дека екранот се отстранува од тастатурата и може да го користите како таблет. Лошата страна е што внатрешниот простор е ограничен кога станува збор за сместување на хардвер, односно процесорот и батеријата. Како резултат на тоа, раделливите 2-во-1 лаптопи имаат намалена моќ. Понекогаш, вклучуваат два процесори (едниот во екранот, другиот во главното тело) за да се заобиколи овој недостаток. Во други случаи, во екранот е вградена мала батерија, додека пак кога екранот и тастатурата се прикачени се користи поголема батерија.

Другиот вид na 2-во-1 лаптоп е конвертибилен кој, иако не може да се подели на два одделни делови, може да се ротира – тастатурата доаѓа зад екранот, резултирајќи во импровизиран дизајн на таблет што никогаш не отстапува од својата шасија. Таблетот е малку подебел отколку разделливиот 2-во-1, но честопати користи поголема моќ благодарение на дополнителниот простор наменет за компонентите.

2-во-1 лаптопот е одличен избор за оние кои сакаат уред што можат да го користат за гледање филмови во кревет исто толку лесно колку и за работа на биро. Погодни се и за оние кои често патуваат бидејќи удобно се вклопуваат во тесни простори.

Бизнис лаптоп

Иако може да се удвојат и како Ultrabook или 2-во-1, бизнис лаптопите обично се обидуваат да воспостават рамнотежа помеѓу перформансите и преносливоста. Ако сте некој што трча од состанок до состанок, сакате лаптоп кој е релативно лесен, но сепак може да ги надмине бескрајните табели и PowerPoint презентации. На крајот на краиштата, времето е пари. Во исто време, веројатно сакате нешто што е издржливо и може да се справи со живот на пат.

Ultrabook лаптоп

Општо земено, Ultrabook лаптопите честопати се прилично моќни. Типично тенок, пренослив и лесен, оваа категорија на лаптопи најдобро одговара на оние кои сакаат моќен уред што можат да го носат додека се во движење.

На сметка на нивниот тенок профил, Ultrabook лаптопите треба да направат неколку размени. На пример, тие скоро никогаш не вклучуваат ДВД-читачи и нивните процесори со мала моќност, кои заштедуваат траење на батеријата, не се секогаш најбрзи. 

Многу луѓе кои имаат повеќе од неколку стотици долари да потрошат на лаптоп, веројатно или сакаат 2-во-1 или Ultrabook. Овие уреди се изградени за разновидност и перформанси и веројатно најдобриот избор за употреба надвор од основната.

Гејминг лаптоп

Направени пред сè за перформанси, гејминг лаптопите се малку подебели и пообемни за разлика од горенаведените, но со сето тоа дополнително место, овие лаптопи можат да соберат помоќни процесори, поголеми батерии и често дури и посветени графички картици. Гејминг лаптопите, исто така, често имаат екрани со висока резолуција и доволно порти за надворешни екрани, гејмерски глувчиња и тастатури и многу повеќе.

Како што може да очекувате, овој вид на лаптоп е најдобар за оние кои играат игри и сакаат добра графика. Оние кои играат лежерно можеби нема да треба да ги трошат парите на еден посветен лаптоп за игри затоа што повеќето останати лаптопи можат да се справат со основните игри.

Што да земете предвид?

Пред да одлучите за спецификациите и карактеристиките на дизајнот, ќе сакате прво да откриете каков вид на лаптоп сакате. Постојат неколку различни видови лаптопи, а оној што го сакате може да зависи од тоа за што сакате да го користите (дали сте гејмер или го користите првенствено за деловно работење?)

Оперативен систем

Оперативниот систем на лаптопот, во основа софтверот на кој што работи, го обликува корисничкото искуство. Оние во екосистемот на Apple и кои користат уреди како iPhone и Apple TV, веројатно се подобро прилагодени за лаптоп со macOS. Другите, особено оние кои пораснале користејќи го тоа, претпочитаат да се држат до Windows. А, на оние на кои им треба нешто основно и лесно за употреба, можеби ќе сакаат да користат Chrome OS на Google.

Еве преглед на различните оперативни системи и главните разлики меѓу нив.

Windows

Microsoft Windows е убедливо најпопуларниот оперативен систем, но тоа не значи дека е најдобриот. Причината што е толку популарeн не е само затоа што е способен и затоа што Microsoft продава лиценци на трети компании кои сакаат да направат свои компјутери.

Постојат неколку предности во користењето на Windows во однос на другите оперативни системи. За почетници, Windows има најголем избор на апликации и игри што им се достапни. Ова е особено важно ако сте гејмер – иако има прилично добар избор на апликации за други оперативни системи, оние што навистина се занимаваат со играње игри ќе изберат Windows заради Steam, Origin и Epic Games Store.

Корисничкиот интерфејс на Windows е генерално лесен за употреба, дури и ако некои сметаат дека не е толку едноставен како macOS на Apple. Ако сте користеле Windows некое време, треба да можете многу лесно да го заобиколите. Ако не сте го направиле тоа, разбирањето на оперативниот систем не треба да биде премногу тешко.

Последно, но не и најмалку важно е безбедноста. Додека Windows долго време се сметаше за најслаб оперативен систем кога станува збор за безбедноста, тој станува сè подобар, благодарение на фактот дека Microsoft толку често го ажурира. Сепак, можеби е корисно да инсталирате антивирусен софтвер.

macOS

MacOS на Apple е исто така многу популарен, иако тој никогаш не може да ги достигне височините на Windows поради фактот што Apple не дава лиценца за macOS на трети страни. Поради тоа, оперативниот систем macOS може да го најдете само на уредите произведени од Apple.

Постојат голем број на предности во користењето на macOS во однос на другите оперативни системи. За почетниците, macOS е полесен од Windows, плус работи многу добро во тандем со другите уреди на Apple, како iPhone и iPad. Најновата верзија, macOS Catalina, на пример, ви овозможува да го користите вашиот iPad како втор (или трет) екран за вашиот Mac, давајќи ви барем една причина да го исчистите таблетот што фаќа прашина во фиока.

Се разбира, тоа ниво на употребливост не е неповолно. За почетниците, macOS има многу помалку достапни игри отколку што има на Windows. Згора на тоа, во моментов нема Mac кој поддржува екран на допир, па ако тоа е важно за вас, ќе мора да побарате поинаков оперативен систем.

Chrome OS

Оперативниот систем на Google, Chrome OS, има неколку свои предности (и неколку недостатоци). Малку се разликува од другите оперативни системи на оваа листа со тоа што во голема мера е базиран на веб страница. Тоа значи дека, за да ги користите функциите од оперативниот систем Chrome, ќе треба да бидете поврзани на Интернет.

За среќа, сепак, Google го смени тоа малку во изминатата година. Денес, оперативниот систем Chrome може дури да извршува многу апликации за Android, овозможуваќи дополнителни функции што инаку не би биле достапни. Исто така, веројатно ќе се подобри – Google редовно го ажурира со нови функции, заедно со подобрувањата на безбедноста и стабилноста.

Сепак, имајќи ги во предвид неговите ограничувања, оперативниот систем Chrome е можеби најлесниот оперативен систем за употреба, а повеќето „апликации“ се величани веб-стартери. Што значи дека не зазема многу енергија за да работи добро. Исто така е евтин за лиценцирање и е отворен за трети производители, што значи дека има достапен опсег на уреди со оперативен систем Chrome.

Големина и тежина

Современите лаптопи се лесни и преносливи. Нормално, тежината важи од големината на екранот. Но, некои лаптопи со поголеми екрани стануваат уште полесни и попреносливи. Просечната тежина на лаптопот варира во зависност од големината на екранот. Општо, тоа е помеѓу:

  • Мал (14-инчен) – 1,5 до 2 кг
  • Средно (16 инчи) – од 2 до 2,5 кг
  • Голем (17-инчен) – 3 кг

Тастатура и тач

Најимпресивните спецификации во светот не значат многу ако лаптопот кој сакате да го купите нема добра ергономија. Ако планирате да работите многу на вашиот компјутер, проверете дали тастатурата нуди солидна повратна врска и дали има доволно простор помеѓу копчињата. Ако купувате лаптоп со Windows, бидете сигурни дека има Precision touchpad драјвери. 

Технички спецификации

Иако факторот на форма и оперативниот систем се многу важни фактори, спецификациите под хаубата имаат огромно влијание и врз целокупните перформанси. Кога лаптопот има подобри спецификации, тој веројатно ќе работи побрзо и подолго. Но, со подобрени перформанси, се разбира, доаѓа и повисока цена. Еве преглед на главните спецификации на лаптопот што треба да ги разгледате.

Процесори

Процесорот е мозокот на лаптопот. Сè што правите се обработува или од страна на процесорот или на графичката картица. Како резултат на тоа, клучно е да се купи лаптоп со пристоен процесор.

Нема да навлегуваме во тоа како работат процесорите, туку ќе ги поминеме основните работи. Clock speed во суштина одредува колку брзо работи процесорот – но процесорот со поголема брзина нема секогаш да работи побрзо од оној со помала. Тоа е затоа што некои процесори имаат повеќе јадра. Со две јадра, процесорот може да обработи две задачи истовремено. Со четири, може да обработи четири, и така натаму..

Графичка картица

Производителите на лаптопи (освен на гејминг лаптопите) не вложуваат во посебни графички картици едноставно поради фактот што повеќето процесори имаат вградени графички картици. Сепак, производителите на графички картици, како Nvidia и AMD, вложија многу ресурси во развојот на мобилни графички картици во текот на изминатите неколку години.

Сепак, на повеќето луѓе не им треба. Ако сте хардкор гејмер или работите со обработка на фотографии и видеа, тогаш можеби вреди да купите лаптоп со наменска графичка картица. Но, ако сте просечен корисник кој сака да скрола на Интернет и гледа Netflix, тогаш вградената графичка картица е и повеќе од доволна.

RAM меморија

RAM меморијата во суштина одредува колку простор има компјутерот за да складира датотеки за непосредна употреба. Апликациите и услугите што се отворени на вашиот компјутер се зачувуваат во RAM меморија, каде што процесорот може брзо да дојде до нив доколку има потреба.

Во голема мера, поголема RAM меморија е подобра, но не секогаш е тоа точно. Побрзата RAM меморија, на пример, може да има негативно влијание врз траењето на батеријата, а да не ги спомнуваме цените. Слаткото место за повеќето луѓе се чини дека е околу 8 GB RAM меморија, иако мислењата се разликуваат во зависност од намената на лаптопот. Користењето на помалку од 8 GB има смисла ако имате тесен буџет и сте лесен корисник. Поинтензивни активности, како игри и обработка на видео, може да бараат поголема RAM меморија.

Складирање

Кога станува збор за складирање датотеки како фотографии и документи, има бесконечен список на алтернативи на традиционалниот хард диск. Но, тоа не е да се каже дека локалното складирање веќе не е важно, како што веројатно може да кажете од просперитетниот пазар на SSD. Овие нови уреди за складирање се потивки, помали и поотпорни од нивните претходници.

Ако звучи премногу добро за да биде точно, тогаш веројатно е така. На некој начин. Иако SSD уредите се објективно подобри од хард дисковите, тие чинат значително повеќе. Но, со тек на време нивните цени стануваат сè поразумни, а ние сепак сметаме дека вреди да се купи лаптоп со вграден SSD. Ако сакате да ги намалите трошоците, можете да се одлучите за лаптоп со доволно локално складирање и да купите претплата за складирање во облак (iCloud, OneDrive или Dropbox) за да го надоместите дефицитот.

Батерија

Бидејќи лаптопите се лесно преносливи, нивната работа многу зависи од траење на батеријата. Големината на батеријата се мери во милиампер-часови (mAh), но долговечноста се базира на голем број фактори. На пример, мала батерија во уред со екран со ниска резолуција при мала осветленост може да трае подолго отколку уред со поголема батерија и поостар, посветол екран.

Се разбира, вашите сопствени навики за лична употреба најмногу влијаат на траењето на батеријата. Гледањето Netflix или YouTube користи многу повеќе батерија отколку едноставната обработка на текст. 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *