Uncategorized

5 совети за подолг живот на твојот лаптоп

Ако само што купивте сосема нов лаптоп, се надеваме дека ги избегнавте најчестите грешки при купувањето. Сепак, дури и ако го имате вашиот уред некое време, нашите совети за подолг живот на истиот ќе бидат корисни.

Правејќи некои ситни измени во тоа како го користите вашиот лаптоп, ве спречува премногу често да посегнувате по кабелот за полнење и ќе ви помогне да го продолжите животот на батеријата. Следете ги овие совети за да направите батеријата на вашиот лаптоп да трае подолго.

Затемнете го екранот

Екранот е еден од деловите на лаптопот кој бара најмногу моќ. Потребни се сериозни количини на енергија од батеријата за вашиот екран да изгледа чист и светол. Заштедата на оваа моќ е едноставно прашање на намалување на осветленоста. 

Копчето за осветленост на екранот обично се наоѓа како втора функција на едно од копчињата F и е претставено со мал симбол на сонцето со икони нагоре и надолу. За да го користите, само држете го копчето за функција и потоа изберете со стрелките.

Променете ги поставките за моќ

Windows 10 доаѓа со одлични одлики за напојување, кои ви овозможуваат да ги постигнете најдобрите перформанси кога сте вклучени во електричната мрежа и да го оптимизирате траењето на батеријата кога сте во движење. 

Внесете „power options“ во старт менито и од листата изберете „Power saver. Windows 10 исто така има повеќе методи за заштеда на траење на батеријата. Овие вклучуваат поставки за исклучување на мониторот и режим на мирување (sleep mode).

Исклучете Wi-Fi

Еден од најголемите исцрпувачи на батеријата е можноста за безжично вмрежување, вградена во повеќето лаптопи. Wi-Fi ја троши батеријата со постојано влечење енергија од батеријата и, кога не е поврзано, бара мрежи. 

Кога користите лаптоп подалеку од Wi-Fi мрежата, веројатноста е да сте далеку од безжичните мрежи за да можете да го исклучите овој уред. Многу лаптопи имаат копче за функција што ви овозможува рачно да го исклучите безжичниот адаптер за да заштедите непотребен отпад, но постарите лаптопи често го немаат ова.

Ако е така, отворете го Центарот за известувања и исклучете Wi-Fi.

Исклучете ги периферните уреди

Користењето на USB-периферни уреди, исто така, ја исцрпува батеријата, бидејќи вашата матична плоча мора да ги напојува, па со исклучување на струја сè заштедувате на енергија. USB-стиковите, глувчињата и веб-камерите се вообичаени прекршители, затоа копирајте ги сите ваши информации и исклучете ги уредите што е можно побрзо.

Многу лаптопи имаат функциски копчиња за исклучување на вградената веб-камера, што ја троши батеријата. Исклучете ги звучниците ако немате потреба од звук – вашиот лаптоп емитува звук секој пат кога добивата е-пошта или се подига Windows.

Иневстирајте во добар хардвер

Добрата практика може да придонесе за продолжување на живтото на батеријата, но ако треба да го користите вашиот лаптоп во текот на целиот работен ден, ќе ви треба помош. 

Повеќето лаптопи доаѓаат со six-cell батерија, но многу производители нудат изборни надградби со осум, па дури и 12 ќелии, што може двојно да ја зголеми вашата моќ. 

Алтернативата на скапите батерии за лаптоп се преносните полначи, кои ви даваат драгоцени дополнителни часови за сите ваши уреди. Овие се обично компактни единици на батерии кои имаат адаптери за повеќето лаптопи и мобилни телефони, што е доволно преносливо за да се стави во торба и има доволно капацитет двојно да ја зголеми должината на полнењето.

Хардвер за лаптопи – Тука иде листа од SSD дискови, RAM меморија и преносливи полначи на батерија што ги има на сајтот со краток опис и технички спецификации за истите 

Чистење и одржување

Лесно е да се игнорира основното одржување, особено ако користите лаптоп секој ден. По некое време престанувате да ја забележувате прашината која се собира. Но, потребна е само една минута за да ги исчистите тастатурата, тачпедот, звучниците, портите, отворите за проветрување и екранот. А сето ова може да ви заштеди долгорочна болка (и пари). Нечистиот екран на допир може да го направи и помалку репонзивен. 

Но, дури и ако ништо од тоа не претставува долгорочно здравствено прашање за вашиот систем, вие не сакате да чекате додека не се насоберат толку многу ситници што е скоро невозможно да ги отстраните. Особено важно е одржувањето на отворите на лаптопот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *